Strona główna

ANDRZEJKOWA NOCKA W BIBLIOTECE


"Andrzejkowa nocka w bibliotece" odbyła się po raz trzeci. Zaproszeni zostali najaktywniejsi czytelnicy w wieku od 8-12 lat.więcej zdjęć na Facebooku: Tułowicki Ośrodek Kultury 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.579532968846595.1073741872.311617392304822&type=1


DZIEŃ POSTACI Z BAJEKZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!


Nowy kącik dla najmłodszych w którym można pokolorować, pograć...


pobawić się zabawkami oraz...


poczytać :) Zapraszamy!OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2014


W przededniu Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka z wizytą do tułowickiego przedszkola wybrała się wesoła delegacja z Gminnej Biblioteki Publicznej. Książniczce towarzyszył Smok TOK i koleżanki. W każdej grupie odśpiewaliśmy Sto lat,wręczyliśmy laurki i częstowaliśmy cukierkami. Smok podjadał marchewkę, bawił się na dywanie i pozował do zdjęć. Było wesoło, bo jak inaczej mogłoby być w przedszkolu. Niech nam żyją przedszkolaki!

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2014


     Tegoroczne pasowanie na czytelnika odbyło się w czytelni biblioteki, dnia 17.06.2014r. Gościliśmy trzy grupy przedszkolne: "Muchomorki", "Stokrotki" i "Motylki" które w tym roku idą do szkoły.Pasował książę (Anna Rup), który był bardzo marudny (jak zawsze), pomagała książniczka (Dorota Olszewska) oraz szambelanowa (Lidia Rempalska). Były tańce, wygibańce, śmiechy i zabawy oraz oficjalne pasowanie każdego przedszkolaka na czytelnika naszej biblioteki. SPOTKANIE AUTORSKIE Z JANEM GRZEGORCZYKIEM

 

     Dnia 10.06.2014 r. o godz. 16:00 w czyteni biblioteki odbyło się spotkanie z Janem Grzegorczykiem,pisarzem, publicystą, tłumaczem, autorem wielu pozycji książkowych, scenariuszy filmowych i słuchawisk radiowych. Największą sławę przyniosła mu wzbudzająca wiele emocji trylogia o księdzu Groserze.

Spotkanie było bardzo ciekawe, pisarz z humorem mówił o swojej drodze pisarskiej i osobach, które ukształtowały go jako pisarza i jako człowieka.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, przy poczęstunku, w którym uczestniczyło 10 osób. Autor przygrywając sobie na gitarze zaśpiewał dwie piosenki co bardzo spodobało się uczestnikom spotkania.

 

   
   

 

                

 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2014r.

 

    Dnia 12.05.2014r w sali widowiskowej Tułowickiego Ośrodka Kultury odbyły się spektakle interaktywne wystawione przez studio teatralne ART-RE z Krakowa.

   
 O godz. 9:30 w sali widowiskowej Tułowickiego Ośrodka Kultury, przedstawienie pt.: "Kopciuszek" zobaczyło ok. 90 przedszkolaków.  
   

 Na kolejny spektakl pt.”Dwie Dorotki” przyszły dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej ( ok. 80 osób), które z zainteresowaniem śledziły losy dobrej i złej Dorotki.

 
 
   
   
 

Ostatnie przedstawienie pt.”O dwóch takich co ukradli księżyc” obejrzały dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej (ok. 100 osób) .

 
   
   

 

 "ANDRZEJKOWA NOCKA W BIBLIOTECE"


 

    Dnia 29.11.2013 roku, już po raz drugi, w wigilię imienin Andrzeja odbyła się „Andrzejkowa nocka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tułowicach”. Do zabawy zostali zaproszeni najaktywniejsi czytelnicy w wieku od 8-12 lat. Z zaproszenia skorzystało 18 dzieci.

    „Andrzejkowa nocka w bibliotece” rozpoczęła się wspólną kolacją z przyniesionych produktów, następnie rozpoczęliśmy Andrzejkowe wróżby: lanie wosku, poznawanie imienia przyszłego ukochanego, ustawianie butów. Po udanej zabawie oglądnęliśmy film pt.:”Hotel Transylwania” i ok 1:00 ułożyliśmy się do spania. Rano, po śniadaniu wszyscy rozeszli się do domów.

    Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do odwiedzania Biblioteki.


 

 

"SPOTKANIE AUTORSKIE Z JANEM PAWŁEM KRASNODĘBSKIM"

 

 

   12.11.2013 r. czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Tułowicach spotkali się z Janem Pawłem Krasnodębskim, autorem 35 pozycji książkowych. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół oraz Gimnazjum w Tułowicach. (40 osób)

   Podczas spotkania pisarz opowiadał o swoim życiu oraz o twórczości literackiej. Przez wiele lat zajmował się ludźmi uzależnionymi lub mającymi problemy osobowościowe. W swojej twórczości dotyka problemów XXI wieku.

   Spotkanie było bardzo miłe, autor z przyjemnością odpowiadał na wszystkie pytania a wybranym uczestnikom podarował swoje książki z autografem.

 

 

"SPEKTAKLE TEATRALNE"

Dnia 23.09.2013r. Gminna Biblioteka Publiczna w Tułowicach zaprosiła Teatr ART-RE z Krakowa, który zaprezentował trzy spektakle teatralne dla przedszkolaków i szkoły podstawowej.

Pierwszy spektakl  pt.: „Bocian i żabka” był prezentowany dla najmłodszych widzów, czyli przedszkolaków (ok.90 dzieci). Spektakl przedstawiał historię  małej, nieposłusznej Żabusi –  Hanusi.

Żabka poszukując przygód oddala się od domu.

Spotyka przyjaciół : Biedronka – Leonka, Bocianka – Marianka

i Dzięcioła. W ferworze zabawy gubi drogę do domu. Sikorka ogłasza alarm.

Do poszukiwań lekkomyślnej Żabki dołączają ptaki leśne, ale i odwieczny wróg żab – Bocian...

Okazuje się, że nawet najwięksi wrogowie mogą zostać przyjaciółmi.

   
    
    


Dla klas I-III (ok. 100 osób)aktorzy z Krakowa przedstawili spektakl pt.: „Wars i Sawa”.

Poetycka wersja podania o legendarnych założycielach Warszawy – Warsie i Sawie.

Walory poznawcze spektaklu, piękna autorska muzyka oraz bogata  scenografia  sprzyjają  rozwojowi  twórczej  wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Poprzez współudział i wspólną zabawę dzieci poznają znaczenie uczciwości i szacunku.

Spektakl ukazuje ważną rolę przyjaźni, wskazuje dzieciom potrzebę kierowania się w życiu codziennym  zasadami etyki.

Znakomite   opracowanie   tekstu   stwarza   atmosferę   nauki i rozrywki z mnóstwem wrażeń artystycznych.

 

    
    
    
    

 

Ostatniej grupie (ok. 90 osób), czyli IV-VI, także zaprezentowano spektakl  „Wars i Sawa”, po którym zostały przeprowadzone warsztaty teatralne, w których młodzież brała chętnie udział.

    
    
    
   

 

 


 

 

     


DNIA 24.04.2013r ZOSTAŁY ROZLOSOWANE NAGRODY:

DZIECI:

1. PATRYK NOGAWKA

2. AGNIESZKA JAWORSKA

3. MAREK KAMIŃSKI


DOROŚLI:

1. KATARZYNA JAWORSKA

2. GRAŻYNA CYKOWSKA

3. ZOFIA STARCZEWSKA


GRATULUJEMY!!!              


"FERIADA 2013"

Zapachy: pieczonych kruchych ciastek, cebuli smażonej do pierogowego farszu i dym z ogniska towarzyszyły uczestnikom tegorocznej „Feriady”, organizowanej przez Tułowicki Ośrodek Kultury.

Dwa tygodnie ferii zimowych można było spędzić korzystając z proponowanych wycieczek i biorąc udział w zajęciach na miejscu. Niesłabnącą popularnością cieszy się możliwość zażywania kąpieli na basenie, i tym w Tułowicach, i Krapkowicach. Krapkowicka pływalnia Delfin z atrakcjami przyciągnęła 43 osoby spragnione wesołych wodnych zabaw, głownie zjazdów zjeżdżalnią. Tułowicki basen w czasie dwóch tygodni odwiedziło 198 osób, wejścia uczestników opłacił Tułowicki Ośrodek Kultury.

Odwiedziliśmy dwukrotnie Opole. Pierwsza wizyta miała miejsce 27 stycznia, byliśmy w Muzeum Śląska Opolskiego. Grupa 30 osób ruszyła na warsztaty malowania szkła i własnoręcznego wykonania laleczki – dobrego ducha. Oglądnęliśmy wystawę „Ludy Północy”, ceramikę użytkową lat 50tych i 60tych i stałą wystawę porcelany tułowickiej. Dla wielu uczestników tej wycieczki ta ekspozycja była dużym pozytywnym zaskoczeniem.

Kolejnym powodem wizyty w Opolu był seans w kinie Helios. Film „Prawie jak gladiator” został dobrze przyjęty, prawie tak dobrze jak duże kubełki popcornu i coli…

W czasie ferii byliśmy jeszcze w Nysie na lodowisku pod chmurką, było bardzo przyjemnie chociaż pogoda wyglądała na zupełnie wiosenną i obawialiśmy się stanu lodowiska.

W sali widowiskowej Tułowickiego Ośrodka Kultury Marek Kopczyk uczył chętnych kroków walca angielskiego i salsy. Na własnej skórze, czy nogach, przekonałam się ze nie jest to łatwa sprawa. Każdemu się wydaje, że potrafi tańczyć. Ale kiedy przychodzi do zgrania kroków, partnera i muzyki, to już zupełnie inna bajka.

W kuchni naszej sali obyło się wspólne gotowanie. Czternastka chętnych podjęła się wyzwania ugotowania pierogów ruskich i upieczenia kruchych ciastek. Wszystko udało się znakomicie, pierogi chwalone były przez znawców tematu. Ucztowano do stanu pełnego brzucha. Ciastka były dopełnieniem dania obiadowego.

Wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasy i ziemniaków, kolorową surówką i gorąca herbatą zakończyliśmy spotkania zimowych wakacji.

Zdjęcia w zakładce Galeria.


WRÓŻBY MIĘDZY PÓŁKAMI

 

Za oknami biało, Mikołaj przyniósł nam śnieg. Zrobiło się bardzo zimowo i czuje się już atmosferę nadchodzących świąt. Ale w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tułowicach ciągle jeszcze pamiętamy o niedawnych zabawach andrzejkowych.

W piątkowy wieczór 30 listopada, na specjalne zaproszenie, w bibliotece spotkało się 20 najaktywniejszych w 2012 roku czytelników. W ten sposób zainaugurowano program „Aktywny czytelnik ”. W przyszłości planujemy kolejne spotkania w bibliotece dla wybranej grupy czytelników, organizowane z różnych okazji.

„Andrzejkowa nocka w bibliotece” rozpoczęła się wspólną kolacją przygotowaną z przyniesionych produktów i pieczeniem kruchych ciasteczek. Po posiłku przyszła pora na zabawę. Andrzejkowe wróżby z lanego wosku, odczytywanie przyszłości z kształtu wylosowanego ciasteczka czy ustawianie butów zajmowały czas wywołując dużo śmiechu. Po północy, po filmowych opowieściach każdy zajął miejsce do spania. Na podłodze powstała baza noclegowa o różnym standardzie. Materace z siłowni, gruby dywan czy dmuchane posłania, każda możliwość została wykorzystana. Sobotni poranek nadszedł bardzo szybko. Po wspólnym śniadaniu super czytelnicy rozeszli się do domów.

Życzymy im realizacji jedynie tych dobrych wróżb i kolejnych odwiedzin w bibliotece. Tego nie musi być w horoskopie gdyż biblioteka jest dobra na każdy dzień i nastrój.

Zapraszamy wszystkich obecnych i przyszłych czytelników do biblioteki. Nowa przestrzeń, czytelnia dająca poczucie spokoju i większa swoboda przy dostępie do półek. Księgozbiór gwarantujący dużą różnorodność i sprawna obsługa bibliotekarzy.

To atuty, ale sprawdzić musisz już sam, Nasz Drogi Czytelniku.

 
 
 
 
 

 
 

 

        

 
 
 Dnia 19.10.2012r. grupa przedszkolna "Stokrotki" odwiedziła naszą bibliotekę.
 
 
 
 
 
 

 
 

 

 

 

OPUBLIKOWAŁA: DOROTA OLSZEWSKA

TEKST: ANNA RUP