Dyskusyjny Klub Książki
Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. DKK działają w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje czytelnictwo.
- DKK stanowią grupy czytelnicze, działające przy bibliotekach. Klubowicze spotykają się raz na półtorej miesiąca, dyskutują o wybranej książce, którą przeczytali wcześniej. Projekt DKK, to adaptacja brytyjskiej idei reading clubs - wspólnego czytania i rozmowy o książkach
- Od marca 2008 r. Dyskusyjny Klub Książki wystartował w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tułowicach i działa do dziś. Aktualnie do klubu należy osiem osób.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, lubiących czytać i rozmawiać do zapisania się do naszego klubu.
SPOTKANIA DKK 2014
Spotkanie DKK dnia: 23.07.2014r.
Temat spotkania: Codzienność Grocholi
Omawiana książka: "Trochę większy poniedziałek"- Katarzyna Grochola
W dniu 23.07.2014 r. odbyło się spotkanie DKK w którym uczestniczyło 6 osób. Omówiono książkę Katarzyny Grocholi pt.: „Trochę większy poniedziałek”.
Autorka z typową dla siebie pogodą ducha i mądrością opowiada o najdziwniejszych i najtrudniejszych sytuacjach. Opisuje codzienne życie, w którym zdarzają się niespodzianki i przygody, są łzy, radości i smutki.
Zdania były podzielone jednym przypadła do gustu, inni natomiast stwierdzili, że autorka w niej opisuje stare historie wybrane z poprzednich książek.
Następne spotkanie odbędzie się pod koniec sierpnia i omawiana będzie ksizka pt.: „Jedenaście godzin” Paullina Simons.
Spotkanie DKK dnia: 09.09.2014r.
Temat spotkania: Intrygi na dworze Cara
Omawiana książka: Ewa Stachniak- "Katarzyna Wielka. Gra o władzę"
Na kolejnym spotkaniu DKK omówiono książkę pt.: „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”, która oddaje ducha czasów carskich i atmosfery panującej w Pałacu Zimowym. Autorka opisuje krętą i trudną drogę do władzy jednej z najsławniejszych kobiet świata carycy Katarzyny. Do Rosji przyjechała w wieku 14 lat jako Zofia, wkroczyła w dworskie życie nie spodziewając się co ją czeka. Klubowiczom spodobała się fabuła, bo to dobrze i w ciekawy sposób napisana powieśc historyczna, w której jest wiele ciekawych spostrzeżeń i spojrzeń na wazne kwestie jak: małżeństwo, przyjaźń, nikczemność, złośliwość i lojalność. Naprawdę warto ją przeczytać.
Spotkanie DKK dnia: 11.03.2014
Temat spotkania: "Losy Franki i jej najbliższych"
Omawiana książka: "Całkiem nowe życie"- Maria Ulatowska
Na pierwszym spotkaniu w tym roku omówiono ksiązkę pt. „Całkiem nowe zycie”
M. Ulatowskiej. Jest to powieść dla tych, którzy jeszcze nie znają twórczości autorki. Mówi ona o miłości, nienawiści, sile przyjaźni, o cieniach i blaskach. Każdy z nas odnajdzie w niej cząstkę siebie- swoich tęsknot, lęków nadziei i rozczarowań. Dokładnie taki jest bowiem człowieczy los, bo nigdy nie wiemy czy za zakrętem czeka na nas miła niespodzianka czy też tragiczna wiadomość.
Spotkanie DKK dnia: 9.05.2014
Temat spotkania: "Twórczość Jana Grzegorczyka "
Omawiana książka: "Adieu", "Cudze pole", "Trufle"- Jan Grzegorczyk
W ramach „Tygodnia Bibliotek 2014” w naszej bibliotece w dniu 09.05.2014 zorganizowano spotkanie DKK oraz świętowano wspólnie z współpracownikami TOK dzień Bibliotekarza.
Na spotkaniu omówiono trzy tytuły Jana Grzegorczyka są to: „Adieu” „Cudze pole” i „Trufle”. Wybrałam twórczość w/w autora, ponieważ w czerwcu odbedzie się spotkanie autorskie w ramach naszego klubu.
Autor w powieściach omawianych ukazuje kościół od strony ludzkiej nie szczędząc krytyki temu, co w nim próżne, zawistne, chciwe, podłe, nie zapominając o tym co w człowieku bohaterskie, prawe i szlachetne.
Każdy z tomów tej pasjonującej trylogii można czytać z osobna, ale jeśli się przeczyta którąkolwiek z nich, to chce się przeczytać pozostałe. Grzegorczyk bez owijania w bawełnę pokazuje jak działa administracja kościelna, jak silne panują tam zalezności. Pokazuje dobrych duchownych i tych, dla których liczy się kasa, seks i kariera. Podobnie pokazuje wiernych, którzy w każdą niedzielę chodzą do kościoła, lecz są zatwardziali w swoim gniewie.
DKK 2013 r.
|
Spotknie DKK dnia: 18.12.2014 Temat spotkania: "Trudne życie ludzi z prowincji, a Święta Bożego Narodzenia" Omawiana książka: "Bolało jeszcze bardziej"- Lidia Ostałowska Spotkanie Dkk dnia: 10.09.2013r.
Temat spotkania:"Prowincja" Omawiana książka:"Prowincja pełna marzeń", "Prowincja pełna słońca", "Prowincja pełna gwiazd"- Katarzyna EnerlichSpotkanie DKK dnia: 26.06.2013r. Temat spotkania: "Zwyczajna historia trzech kobiet" Omawiana książka: "Irena"- Małgorzata Kalicińska, Barbara Grabowska |
Spotkanie DKK dnia: 22.05.2013r. Temat spotkania: "Przemiana chłopca w mężczyznę" Omawiana książka: "Houston, mamy problem"- Katarzyna Grochola
|
|
Spotkanie DKK dnia: 25.04.2013r. Temat spotkania: "Dobra zmiana nigdy nie jest zła" Omawiana książka: "Wiśniowy dworek"- Katarzyna Michalak |
|
Spotkanie DKK dnia:27.02.2013r. Temat spotkania: "Rajska dolina mlekiem i miodem płynąca" Omawiana książka: "W rajskiej dolinie wśród zielska"- Jacek Hugo- Bader |
Spotkanie DKK odbyło się w nowej czytelni biblioteki w dniu 21.11.2012r. Pierwszą książką omawianą była „Matka wszystkich lalek”, w której autorka opisuje losy dwóch kobiet różniących się właściwie wszystkim. Jedna z nich to córka polsko-bretońskiego małżeństwa, dobiega 30-stki i w tym momencie życia dowiaduje się, że jest zupełnie kimś innym niż o sobie myślała.
Druga bohaterka, przez wiele lat przeżywała kłopoty z własną tożsamością spowodowaną przeżyciami II wojny światowej. Obie muszą sobie poradzić z nową wiedzą o sobie i swoim pochodzeniu. Nie jest to takie łatwe, a w szczególności gdy w dzieciństwie zmieniono im tożsamość i wmówiono nieprawdę.
To opowieść o różnych kolejach ludzkiego życia, o tym jak w życiu można trafić do różnych miejsc. Książka jest napisana prostym, niezawiłym językiem, przez co dobrze się ją czyta. Klubowiczom podobała się fabuła i wyrażali się o niej pozytywnie.
Drugą dodatkową książką, którą omówili klubowicze to "Pałac Północy”. Jej bohaterami jest grupa nastoletnich przyjaciół, którzy po osiągnięciu szesnastu lat muszą opuścić mury sierocińca. Świat powieści Zafona jest złowrogi i niebezpieczny. Dramatyczne zwroty akcji, świetnie nakreśleni bohaterowie, metaforyczny język. Akcja powieści płynie szybko. Zafon na każdym kroku ujawnia swój talent scenarzysty filmowego. Książkę czyta się szybko i ciężko się od niej oderwać.
Spotkanie jak zwykle przebiegało w miłej atmosferze, a omawiane 2 pozycje zajęły więcej czasu niż dotychczas. Następne spotkanie i ostatnie w tym roku odbędzie się ok 20 grudnia i będzie miało charakter i akcent świąteczny. Omawiane będą dwie dodatkowe książki tj. „Lilka”- M. Kalicińskiej oraz „Godziny”- Michael Cunningham.
Powakacyjne spotkanie klubowiczów DKK odbyło się w czytelni GBP w Tułowicach w dniu 03.10.2012r. W spotkaniu uczestniczyło 5 pań, a omawiana pozycja to „Drzwi do piekła” Marii Nurowskiej.
Główna bohaterka Daria Tarnowska za zastrzelenie swojego męża, Edwarda, została skazana na 12 lat. Najłagodniejszy wymiar kary otrzymała, ponieważ zabiła w afekcie. Jej czyn był wprawdzie okrutny, ale wystąpiły okoliczności łagodzące. Osadzona została w Kowańcu, jest to więzienie dla kobiet, które jest szare, przygnębiające, pełne ludzkich dramatów. Trafiają tu kobiety skazane często za najgorsze przestępstwa z wieloletnimi wyrokami.
Daria wykształcona intelektualistka, czuje się wśród więźniarek wyobcowana, bo życie w celi jest bardzo brutalne. W aklimatyzacji pomaga jej praca w bibliotece zwana w żargonie „czytałką” oraz jej wychowawczyni Iza.
Pełna kompleksów, wrażliwa, początkowo nie znajduje wspólnego języka ze współwięźniarkami, jednak z czasem lody pękają, nawiązują się coś w rodzaju przyjaźni, po czym wszystkim towarzyszki niedoli jej się zwierzają. Daria w więzieniu rodzi się jakby na nowo, pomagając innym, lecz również sobie.
„Drzwi do piekła” to powieść o miłości, nienawiści, emocjach i uczuciach, jakie może wywołać toksyczne małżeństwo.
Na następne spotkanie wybrano do omówienia książkę Moniki Szwaji „Matka wszystkich lalek”.
KOLEJNE SPOTKANIE KLUBU DKK
Tak jak zaplanowali członkowie DKK na poprzednim spotkaniu, kolejne odbyło się w ostatnim tygodniu czerwca tj. 27.06. (środa). Tym razem było nas 7 osób, a omawialiśmy książkę Jacka Hugo- Bader pt.:”Dzienniki Kołymskie”. Autor postanawia dotrzeć do miejsca, w którym pozornie nie da się żyć. Ta niezwykłość panujących tam warunków i świadomość, iż życie toczy się mimo wszystko, popycha autora do tego, by przemierzyć 2025 km Traktatu Kołymskiego, zawierać tam przyjaźnie, fotografować to, co cenne, a przede wszystkim poznać mieszkających tam ludzi i zrozumieć ich decyzje i co nimi kieruje, aby mieszkac w tak trudnych warunkach.
„dzienniki Kołymskie”- to galeria ludzi, o których szara codzienność nie dba, lecz oni za wszelką cenę chcą przetrwać i być szczęśliwymi. To zbiory mrocznych opowieści, anegdot, dużo odpowiedzi na nurtujące pisarza odpowiedzi.
Książka bardzo się podobała tym, którzy ją przeczytali, pozostałe osoby zadeklarowały, że chętnie ją przeczytają, bo ich zainteresowała.
Klubowicze zadecydowali, że w lipcu i sierpniu, zrobią sobie wakacje, a następne spotkanie odbędzie się we wrześniu, na którym omówiona zostanie książka M. Nurowskiej pt.: „Drzwi do piekła”.
DRUGIE SPOTKANIE KLUBU DKK 2012r.
Zgodnie z wcześniej ustalonym terminem, w środę 30.05, członkowie klubu DKK z Gminnej Biblioteki Publicznej w Tułowicach spotkali się w czytelni, aby omówić książkę Danuty Wałęsy pt. „Marzenia i tajemnice” . W spotkaniu wzięło udział 6 pań i jeden mężczyzna. Książka opowiada o codziennym życiu, pełna mądrych i przemyślanych wypowiedzi, popartych dużym doświadczeniem, zdobytym ciężką pracą. Narracja dobra, napisana prostym językiem. Ta książka to dobre źródło wiedzy o czasach „Solidarności” w Polsce, Danuta opowiadając Piotrowi Adamowiczowi (dziennikarzowi) zdradza swoje sekrety oraz marzenia przez co powstaje jej autobiografia. Ogólnie książka się podobała, ponieważ została napisana rzetelnie i szczegółowo. Dużo z niej można się dowiedzieć o samej Danucie i jej rodzinie. Spotkanie minęło w miłej atmosferze przy serniku i kawie. Następnie spotkanie zaplanowano na koniec czerwca, a omawiana będzie książka „Dzienniki kołymskie”- Jacek Hugo- Bader.
PIERWSZE SPOTKANIE KLUBU DKK 2012r.
Dnia 18.04.2012r. odbyło sie pierwsze spotkanie członków klubu DKK w Tułowicach. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. Omawiana była książka "Królowa pszczół"- Katarzyny Krentz.
OPUBLIKOWAŁA: DOROTA OLSZEWSKA
Menu
- Strona główna
- O bibliotece
- Filia
- Kontakt
- Dyskusyjny Klub Książki
- Nowości
- Lekcje biblioteczne
- Galeria
- Lubią nas
- Konkursy
- Spotkania autorskie
- Wakacje